Plusy i minusy pracy w domu

Praca copywritera jest na tyle ciekawą pracą, że nie musisz jej wykonywać siedząc w biurze. Jest to świetna forma pracy zdalnej. Popularny home office najczęściej postrzegany jest jako totalna samowolka, pozbawiona jakiejkolwiek kontroli i ogólnie rzecz ujmując praca posiadająca same atuty- ale czy na pewno?

Jeszcze kilka lat temu praca wykonywana z domu była popularną formą zatrudnienia głównie dla freelancerów lub właścicieli małych firm. Dziś dotyczy coraz większej ilości zawodów. Na czym więc polega, czego od nas wymaga i jakie mamy wobec niej zobowiązania? Zachęcam do przeczytania całego artykułu 🙂

Plusy pracy zdalnej

Praca, którą możemy wykonywać nie ruszając się z domu z pewnością posiada ogromną ilość zalet. Jedną z nich jest na przykład możliwość ustalenia indywidualnego czasu pracy. Nikt przecież nie skontroluje, o której dokładnie rozpoczęliśmy swoją pracę, ile czasu trwała nasza przerwa oraz czy w trakcie pracy nie spędziliśmy kilku godzin na jednoczesne plotkowanie z koleżanką. Zwłaszcza jeśli pracujemy wyłącznie na własny rachunek. W takim przypadku liczą się przede wszystkim wyniki i efekty twojej pracy. Kolejnym plusem jest oszczędność związana z dojazdami do miejsca praca. Prosta matematyka – pracujesz w domu, nie wydajesz na paliwo czy bilety. Praca w domu oznacza także lepszą koncentrację. Dotyczy to głównie osób, które w żaden sposób nie potrafią skupić się w pracy w systemie open space. Home office daje także możliwość stworzenia własnych dogodnych warunków pracy. Niektóre biura nie tolerują głośnego słuchania muzyki lub jedzenia przy biurku, co nie ma znaczenia w przypadku pracy zdalnej.

Minusy pracy w domu

Jak się okazuje praca zdalna to nie tylko same plusy. Jest też szereg wad, które mogą utrudniać taką formę zatrudnienia. Domowe warunki mogą działać na nas negatywnie, ponieważ często okazuje się, że nawet mycie okien jest dużo bardziej interesujące niż praca. Poza tym posiadamy w domu mnóstwo rzeczy i przedmiotów, które są w stanie skutecznie nas rozpraszać i odciągać naszą uwagę. Home office nie sprawdzi się również w przypadku osób bardzo komunikatywnych. Spędzanie całych dni w czterech ścianach w towarzystwie jedynego przyjaciela laptopa, może być bardzo depresyjne. Decydują się na pracę zdalną powinniśmy zadbać o wydzielenie przestrzeni do pracy. Uwierzcie mi na słowo, praca z laptopem w łóżku wygląda fajnie tylko na zdjęciach. W rzeczywistości łóżko to bardzo skuteczny nicnierobing, więc lepiej trzymać się od niego z daleka, aby nie obniżać wydajności swojej pracy. Ponadto świadomość tego, że w zasadzie nie jesteśmy ograniczeni czasowo w żaden sposób sprawia, że często odkładamy coś na później i w efekcie mamy problem z terminową realizacją zlecenia.

Można zatem wnioskować, że home office jest bardzo fajnym sposobem na pracę, ale wymaga od nas niesamowitej dyscypliny i umiejętności zarządzania czasem. Decydując się na pracę zdalną musimy być zmotywowani i nastawieni na osiągnięcie określonego celu. W przeciwnym razie nasza praca może zakończyć się fiaskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *